fbpx

Şartlar ve Koşullar

MESAFELİ TİCARİ SATIŞ SLEŞMESİ

 1. TARAFLAR ve TANIMLAR

Arda Ticaret/ Arda Ticaret – Şule BAKAN :

Unvan : Arda Ticaret – Şule BAKAN

Adres : 1145/4 sokak no:11 D:113 Yenişehir- Konak-İZMİR

Vergi No : 1320325428

Alıcı : İş bu sözleşmedeki koşullar ve yükümlülükler uyarınca sitedeki hizmetlerden yararlanarak Arda Ticaret’in sattığı malları almak için veyahut sitedeki diğer hizmetlerden faydalanmak için siteye üye olan gerçek veya tüzel kişi tacir. (bilgiler fatura bilgilerinde yer alacak.)

Site : www.ardadanal.com

Hizmet : Sitenin, Alıcılara ve Arda Ticaret’e ilişkin olarak iş bu sözleşmedeki kurallar ve yükümlükler uyarınca malların satım ve alımı ile ilgili düzenlemelerde bulunmak ve buna ilişkin olarak ilgili uygulamaları siteden ilan etmek, güncellemek, değiştirmek.

 1. SÖZLEŞMENİN KONUSU

İşbu sözleşmenin konusu, Arda Ticaret’e ait www.ardadanal.com internet sitesinden Alıcının elektronik ortamda sipariş verdiği aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

İşbu sözleşme hükümleri; ticari alım satımlarda geçerli olan Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve burada sayılmayan genel hükümlere tabi olup Tüketici Kanunu ve ilgili yönetmelikleri uygulanmaz.

III. ÜYELİK ŞARTLARI

 1. Alıcının Türk Medeni Kanuna göre ergin olması ve kısıtlanmamış olması gerekir.
 2. Alıcının herhangi bir sebeple site tarafından işlem yapma yetkisi kısıtlanmış ise Alıcı site tarafından Alıcılara tanınmış hak ve yetkileri kullanamaz.
 3. İş bu sözleşmede Alıcı tacir olarak sözleşme hüküm ve şartlarını incelemiş ve bu kapsamda elektronik ortamda söz konusu alımı gerçekleştirmeyi kabul etmiştir.
 4. SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLER

Ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, rengi, vergiler dahil satış bedeli ve kargo bedeli sözleşmenin ekinde taraflarca kararlaştırıldığı şekildedir. belirtildiği gibidir.

 1. TESLİMAT KOŞULLARI
 2. Alıcı tarafından bedeli tam ve eksiksiz olarak ödenen ürünler, ödemenin tamamlanmasından sonra Alıcının belirtmiş olduğu adrese kesin bir süre sayılmamakla birlikte 7 iş günü içerisinde teslim edilecektir. Ancak siparişi verilen ürünlerin stoklarda olmaması veya

Alıcının teslimat adresini değiştirmesi gibi nedenlerden dolayı süresi içerisinde teslim edilemeyen ürünlerden ARDA TİCARET sorumlu tutulamaz.

 1. ARDA TİCARET, Alıcının vermiş olduğu teslimat adreslerini doğrulamakla ve kontrol etmekle yükümlü değildir. Alıcının vermiş olduğu adrese yapılan teslimattan Alıcı sorumlu olup 3. Kişi/Kurumlara yapılan teslimat işbu sözleşme belirtilen sürelerin uzaması ve teslimatın yapılmamış olması anlamında yorumlanmaz ve Alıcının işbu sözleşmeden kaynaklanan sorumluluklarını kaldırmaz.
 2. ÖDEME KOŞULLARI
 3. Alıcı, sipariş etmiş olduğu ürünlere ait bedeli ve aksi ayrıca kararlaştırılmamış ise gönderim masraflarını tam ve eksiksiz olarak Arda Ticaret’in hesabına ödemeyi taahhüt eder. Alıcı, ödemeyi kredi kartları ve banka kartları ile yapabileceği gibi, havale/EFT ödeme yöntemiyle de yapabilir.
 4. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde; ARDA TİCARET, Alıcı tarafından sipariş edilen ürün/ürünlere ilişkin bedelin kendi hesabına geçmesi ile birlikte ilgili siparişi işleme alır. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde yaşanabilecek gecikmelerden ARDA TİCARET sorumlu tutulamaz.
 5. Alıcı, aksi belirtilmedikçe satın alma sırasında firması ve fiyatı belirlenen kargo / ulaştırma ücretini ayrıca Arda Ticaret’e ödemek zorundadır. ARDA TİCARET, standart dışı boyutlarda veya ağırlıklardaki ürün gönderimlerinde ya da kargo / ulaştırma bölgesi dışında kalan yerleşim yerlerine yapılan gönderimlerde ekstra kargo / ulaştırma ücreti talep etme hakkına sahiptir.

VII. İADE KOŞULLARI

Alıcı malı teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. 385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için alıcının mal ile birlikte teslim edilen Arda Ticaret’e ait 2 adet faturanın alt kısmındaki iade bölümlerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra imzalayarak bir nüshasını ürün ile birlikte Arda Ticaret’e göndermesi diğer nüshasını da uhdesinde tutması gerekmektedir. Cayma hakkı süresi alıcıya malın teslim edildiği günden itibaren başlar. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli Alıcı tarafından karşılanmalıdır.

Alıcının istekleri ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

Alıcının cayma hakkını kullanması halinde ARDA TİCARET, cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç 10 gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli iade edecektir.

Sehven alınan her ürün için de genel iade süresi 7 gündür. Bu süre içerisinde, Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır.

Sehven alınan üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün Alıcıya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

Ürün iadesi için, durum öncelikli olarak 232-459 69 30 no.lu telefondan Arda Ticaret’e iletilmelidir. Bu görüşmeden sonra ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte alıcı adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla Arda Ticaret’e ulaştırmalıdır. Arda Ticaret’e ulaşan iade ürün iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü şu şekilde uygulanacaktır: Alıcı ürünü kaç taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka alıcıya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. ARDA TİCARET, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların alıcının kredi kartına iadesi durumunda konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. Alıcının satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1(bir) iade yansıyacak ve alıcı iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda ARDA TİCARET, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani ARDA TİCARET, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani ARDA TİCARET ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, alıcının Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

VIII. AYIPLI ve EKSİK MALLARDA UYGULANACAK USUL

 1. ALICI, Sipariş etmiş olduğu ürünlerin teslimi sırasında ayıp ve eksiklik kontrolü yapmakla mükelleftir.
 2. ALICI, Teslim edilen ürünler içerisinde açıkça görülen bir ayıp olması halinde 2 gün içerisinde derhal durumu Arda Ticaret’e ihbar edeceğini aksi halde teslim edilen ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.
 3. ALICI, teslim edilen ürünlerde açıkça görülmeyen (gizli) ayıplara karşı denetim ve kontrol yükümlülüğünü sağlayacağını, teslim tarihinden itibaren 8 gün içerisinde ürünlerde bir ayıp tespit etmesi halinde derhal Arda Ticaret’e ihbar edeceğini aksi halde ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.
 4. ALICI, Ayıp ihbarı ile birlikte “iade formunu” doldurarak, ürünü teslim almış olduğu şekli ile tam ve eksiksiz olarak Arda Ticaret’e göndermekle mükelleftir.
 5. ARDA TİCARET, Usulüne uygun olarak yapılan ihbar ve ürünün teslimi ile birlikte gerekli kontrolleri yaparak ALICI’nın beyanlarında haklı olduğunun anlaşılması halinde ayıplı ürünü değiştirerek ALICI’ya tüm masrafları karşılamak üzere teslim eder.
 6. ALICI’nın, İade etmiş olduğu ürünün stoklarda kalmaması ya da benzeri nedenler ile ayıpsız ürün ile değiştirme imkânı olmadığı halde ARDA TİCARET ürün bedelini ALICI’ya faiz ödemeksizin iade edeceğini beyan eder. Bu durumda ALICI iade faturası kesmek ve Arda Ticaret’e ulaştırmak zorundadır.
 7. Kredi Kartı yapılan ödemelerde iade bedeli kullanılan kredi kartına iade edilecek olup, bankalardan kaynaklanan gecikmelerden ARDA TİCARET sorumlu tutulamaz.
 8. Ürün/Malların iadesinde vergi usul kanunu ve yönetmelik hükümleri saklı olup ALICI VE ARDA TİCARET İşbu hükümlere riayet etmekle mükelleftir.
 9. ALICI, Satın almış olduğu ürünün kurulum/destek gerektirmesi halinde sadece yetkili servis tarafından müdahale edilmesi gerektiğini bildiğini aksi halde yetkisiz kişilerce yapılan müdahale nedeni çıkabilecek her türlü sorun/uyuşmazlıkta ARDA TİCARET’yi sorumlu tutamayacağını kabul ve beyan eder.
 10. GİZLİLİK
 11. ARDA TİCARET tarafından ALICI’ya üyelik sırasında sunulan, ‘kredi kartı bilgilerinin ARDA TİCARET tarafından saklanması’ seçeneğinin ALICI tarafından kabul edilmesi halinde, ALICI buna rıza gösterdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Söz konusu bilgiler ARDA TİCARET tarafından yasal amaçlar dışında kullanılmayacak, diğer üyelerle paylaşılmayacak olup, ARDA TİCARET tarafından gizli tutulacaktır.
 12. ALICI, kredi kart bilgilerinin, banka ve hesap bilgileri ile bunlara ait şifreleri 3.kişilerle paylaşmasından kendisi sorumludur, ARDA TİCARET herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 13. TARAFLAR, iş bu sözleşme gereği birbirleri hakkında elde ettikleri ticari sırları 3. Kişilerle paylaşmamakla yükümlü olduğunu, aksi halde doğacak zararlardan sorumlu olduğunu kabul beyan ve taahhüt ederler.
 14. MÜCBİR NEDENLER
 15. Genel seferberlik, grev, deprem, sel, Arda Ticaret’in barındırma, lojistik, ulaşım ve veri tabanında meydana gelebilecek arızalar/kesilmeler gibi Arda Ticaret’den kaynaklanmayan nedenler mücbir neden olarak kabul edilecektir. Bu durumda Arda Ticaret İşbu sözleşme ile yüklenmiş olduğu edimleri tek taraflı olarak yerine getirmekten ödenen bedelin iadesini yaparak tazminatsız olarak kaçınabilir.
 16. Mücbir nedenin 20 günden fazla sürmesi halinde ALICI işbu sözleşmeyi fesih ederek bedelin iadesini talep etmek hakkına sahiptir.
 17. SÖZLEŞMENİN FESHİ
 18. Arda Ticaret, Sipariş edilen ürünlerin stokta bulunmaması, ALICI’nın ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve ALICI’NIN İşbu sözleşmede belirtilen adresine teslimat yapılamaması halinde sözleşmeyi tek taraflı ve tazminatsız fesih etme hakkına sahiptir. Bu durumda Arda Ticaret, eğer ALICI tarafından ödeme yapılmışsa ürün bedelini ALICI’ ya iade edecektir.
 19. Sözleşmenin ALICI’NIN kusuru nedeni ile fesih edilmesi halinde teslimat masrafları ALICI’YA aittir.
 20. ALICI, Arda Ticaret’in İş bu sözleşmeden kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği takdirde bildirim yaparak 7 gün içerisinde üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmesini talep edecektir. Bildirime rağmen Arda Ticaret’in yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde ALICI İşbu sözleşmeyi fesih ederek ürün teslim edilmiş ise ürünü iade ederek, iade faturası kesmek şartıyla ödenen bedelin iadesini isteyebilir. Arda Ticaret’in kusuru nedeni ile fesih halinde ürün teslimat ve her türlü masraf ALICI’YA aittir.

XII. YETKİLİ MAHKEME

 1. TARAFLAR, İş bu sözleşmeden kaynaklan uyuşmazlıklarda İZMİR MAHKEMELERİ VE İCRA DAİRELERİ’nin yetkili olduğunu kabul ederler.
 2. İşbu sözleşme ALICI’NIN ödeme yapmasından önce taraflar arasında elektronik ortamda düzenlenmiş ve onaylanmıştır.

Siparişin gerçekleşmesi durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.